22 آذر 1394

بحث سبک وزنی در خودروهای امروزی مخصوصأ خودروهای سوپر اسپرت به بحث داغ این روزهای شرکت های خودروسازی تبدیل شده است.

بحث سبک وزنی در خودروهای امروزی مخصوصأ خودروهای سوپر اسپرت به بحث داغ این روزهای شرکت های خودروسازی تبدیل شده است، هرچند شرکت های مختلفی از جمله کمپانی خودروسازی لوتوس به واسطه حضور همیشگی خود در مسابقات فرمول یک همواره به این مهم توجه منحصر به فرد و خاصی داشته و همین امر باعث شده تا خودروهای شهری لوتوس همواره بسیار چابک تر و سریعتر از رقبای خود باشند. سبک ترین و منحصر به فرد ترین خودروی کمپانی لوتوس را به جرات می توان لوتوس الیزه نامید.
در سال گذشته شرکت آلفارومئو مدل جدید خودروی سوپر اسپرت خود یعنی مدل 4c را به بازار های جهانی عرضه کرد تا بتواند بعد از مدتها حضور جدیدی در بازار سوپر اسپرت های سبک وزن داشته باشد. این تازه وارد ایتالیایی از نظر طراحی شباهت خاصی به خودروهای فراری دارد که همین امر باعث خواهد شد که انتظارات ازین تازه وارد بیش از توانش باشد. هم لوتوس و هم آلفا مجهز به موتور 1.8 لیتری هستند اما با این تفاوت که خودروی لوتوس مجهز به سوپر شارژر است در حالی که خودروی آلفا مجهز به دو توربوشارژر است، در نگاه اول باید گفت که سیستم سوپر شارژر به دلیل اینکه نیروی خود را از سر میل لنگ می گیرد در واقع از لحظه اول می توان به توان بالقوه اش دسترسی پیدا کرد. اما سیستم توربو حتما باید به دور موتور خاصی برای آزاد کردن نیرویش برسد و به همین علت است که با اسب بخار بیشتری که خودروی آلفارومئو نسبت به خودروی لوتوس الیزه دارد و همچنین وزن سبک ترش نسبت به رقیب بریتانیایش، اما باز هم 0-60 mph را در زمان یکسان 4.2 به پایان می رساند. در اینجا هنر مهندسی بریتانیایی به کار رفته در خودروی لوتوس الیزه به راحتی رقیب را کنار می زند.

در تست جاده ای این دو خودرو تفاوت های زیادی وجود دارد ، زمانی که شما در خودروی لوتوس قرار می گیرید به علت طراحی مینیمالیست و خاص خود شما کاملا حس خواهید کرد که امکان ندارد بیش ازین به جاده تسلط داشته باشید صندلی ها به گونه ای طراحی شده اند که کاملا در خودرو فرو رفته و طراحی برف پاک کن تک و همچنین فریم چرم و آلمینیوم کاملا شما را جذب روح جاده خواهد کرد به طوری که شما بی نهایت تمایل به شتاب گیری و هیجان رانندگی را خواهید داشت و زمانی هم که پایتان را روی پدال گاز فشار می دهید همه چیز به صورت دستی در اختیار و فرمان شماست تا شما بتوانید در شرایطی فوق العاده مهارت های رانندگی خود را به بوته آزمایش بگذارید. در حالی که خودروی آلفا مجهز به دنده های اتوماتیک pdk هست و از نظر آپشن های رفاهی امکاناتی بیش از الیزه را داراست، خودروی الیزه با سیستم دنده های دستی فاق کوتاه خود لذت خاص و منحصر به فردی را از رانندگی یک سوپر اسپرت در اختیار شما می گذارد.
هر دو خودرو هندلینگ بسیار خوبی را دارا هستند اما به واسطه سبک تر بودن موتور و توزیع وزن بهتر لوتوس الیزه در سر پیچ های تند به مراتب چسبندگی و کنترل بهتری از خود به نمایش می گذارد. در پایان می توان گفت با قیمت پایه یکسان خودروی لوتوس روح سوپر اسپرتی بیشتری نسبت به آلفا 4c را به راننده القا می کند که قطعا برای خریداران خودروهای سوپر اسپرت بسیار حائز اهمیت است

Source: http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/alfa-romeo-4c-gegen-lotus-elise-s-club-racer-die-leichtbau-koenige-im-vergleichstest-8416620.html

 

آخرین-اخبار-و-رویدادها آخرین-اخبار-و-رویدادها آخرین-اخبار-و-رویدادها